Szkolenia DAN

 

Divers Alert Network to nurkowa sieć ratownicza. Istnieje od 1980 roku. Jest to agenda non profit. Swoje działania skupia na kilku sprawach:

  • system ratownictwa nurkowego (procedury, telefony alarmowe, transport medyczny i sieć komór hiperbarycznych)
  • system ubezpieczeń zdrowotnych dla nurków, gwarantujący opiekę medyczną i socjalną w razie wypadku i choroby nurkowej
  • informacja medyczna (telefony informacyjne, raporty roczne i inne publikacje)
  • rozwijanie medycyny nurkowej, gromadzenie i analiza danych statystycznych o wypadkach nurkowych oraz projekty badawcze z zakresu medycyny hiperbarycznej
  • edukacja ratownicza i upowszechnianie na skalę międzynarodową tych samych przejrzystych procedur ratowniczych
  • upowszechnianie ujednoliconego sprzętu ratowniczego


DAN działa na wszystkich kontynentach.


Strona internetowa Europejskiej gałęzi DAN to www.daneurope.org . DAN EUROPE obejmuje swoim zasięgiem Europę i basen Morza Śródziemnego oraz północną Afrykę (w tym Egipt i Morze Czerwone), a także Israel i Malediwy. Zatem wyjeżdżając na nurkowe wakacje w najbardziej popularne miejsca, takie jak Chorwacja czy Egipt pozostajemy w zasięgu sieci europejskiej. Europejski telefon alarmowy to +39 0642 118 685. Wszędzie zazwyczaj istnieją też lokalne linie alarmowe i wyjeżdżając na wakacje warto ich numer zanotować. Więcej na ten temat na stronie DAN Europe.

W Polsce numer linii alarmowej w wypadku nurkowym to +48 58 622 51 63. To nic innego jak powszechnie nurkom znany numer KOMH  (Krajowy Ośrodek Medycyny Hiperbarycznej) w Gdyni www.hiperbaria.gdynia.pl . Wpiszcie go do swojego telefonu. Zapiszcie dodatkowo w swoim Logbooku. W razie wypadku nurkowego lub choćby najmniejszych wątpliwości (nawet po zajęciach basenowych) nie zwlekajcie - dzwońcie i pytajcie o radę oraz wskazania co do dalszego postępowania.

Polskie przepisy zapewniają nam pomoc ratowniczą i opiekę zdrowotną w wypadku nurkowym. Jednak wyjeżdżając za granice zawsze pamiętajcie o wykupieniu ubezpieczenia - przemyślanego i dopasowanego do lokalnych warunków socjalnych oraz do naszych potrzeb rodzinnych i planów nurkowych.

Jeśli nurkujecie w stałej grupie przyjaciół, klubie nurkowym - pomyślcie o wspólnym zakupie zestawu tlenowego. Służymy radą i pomożemy wybrać odpowiedni zestaw (zestaw DAN lub każdy inny spełniający potrzeby i wymagania nurka, także nasze krajowe standardy).

Jeśli chcecie się wspólnie przeszkolić i "oswoić" sprzęt ratowniczy - zapraszamy na szkolenia ratownicze. To dobra wspólna zabawa i ćwiczenia, które dadzą Wam poczucie, że umiecie zestaw tlenowy użyć, a w trudnej chwili nie będziecie zwlekać, bo po prostu wiecie, co robić…