Nurkowanie

Człowiek nurkuje od zawsze... już w starożytności Grecy spod wody zatapiali floty wroga i prowadzili podwodne prace inżynieryjne... Koreańskie i Japońskie Ama (kobiety poławiającei małże, ośmiornice, wodorosty itp. , także perły) uchodzą za prekursorki współczesnego freedivingu. Choć nie mamy skrzeli to jednak potrafimy spędzić pod wodą wiele minut.

 

Od starożytności nurkowano nie tylko na wstrzymanym oddechu ale także za pomocą tzw. dzwonów nurkowych! Pierwszy bodaj taki opis znamy z relacji na temat nurkowania Aleksandra Macedońskiego. Nie ulega watpliwości, że wielki wódz wykorzystał technikę znaną i dopracowaną przez ówczesnych techników...

 

Nurkowano także zasilając z powierzchni dzwon czy bezpośrednio chełm nurka (dziś mówimy nurka klasycznego). Ale przecież nurkowano i na tzw. obiegu zamkniętym. Współcześni nurkowie rebreatherowi wykorzystują pomysł na nurkowanie stary, jak ludzka cywilizacja. Nurkowanie na obiegu otwatym, czyli metoda, od której zaczyna każdy nurek rekreacyjny to metoda młoda, niespełna stuletnia... choć, jak widać najprostsza i najbardziej dostępna.

 

Dziś już nurkowanie nie musi być zajęciem mrożącym krew w żyłach, nie wymaga nadludzkiej wytrzymałości czy sprawności. Dzięki rozwojowi technologii nurkowej i procedur bezpieczeństwa stało się dostępne ...nurkowym turystom.

 

   

 

Witamy w dziale NURKOWANIE. Zamieściliśmy w nim i stopniowo będziemy uzupełniać informacje o naszych klubowych planach, resjach i wyprawach, przedsięwzięciach i szkoleniach. Tu także można znaleść informacje o naszej wypożyczalni nurkowej i sprężarkowni (magazynie mieszanin oddechowych) i o jednostkach, którymi pływamy.

 

Zapraszamy