Nurkowanie mikołajkowe wokół Solena

W niedzielę 5 grudnia wybieramy się w okolice Solena. W planie następujące wraki:

 

- Solen do 18m

- Sprawdzenie pozycji w podbliżu (na sonarze widac duży obiekt długości ok. 40m!)

- Porcelanowiec do 16m

 

Solen był galeonem królewskiej marynarki szwedzkiej. Miał 3 maszty, kilkadziesiąt dział. Załoga liczyła sobie ponad 100 marynarzy i żołnierzy piechoty. W 1627 roku Solen przypłynął  do brzegow Korony wraz ze szwedzką eskadrą i przez wiele miesiecy blokował port w Gdańsku. W efekcie doszło do słynnej bitwy pod Oliwą. Podczas walki polski okręt Wodnik dokonał abordażu na Solenie  Doszło do walki wręcz. Szyper Solena nie chcąc poddać okrętu wysadził dziób jednostki. Solen błyskawicznie zatonął. Szyper zginął ale kilkudziesięciu marynarzy wyłowiono (trafili do niewoli). Działo się to 28 listopada 1627 roku.

 

 

Przez trzy stulecia Solen spoczywał na dnie zatoki. Odkryto go w 1969 roku podczas budowy Portu Północnego. W efekcie prac badawczych uzbrojenie i całe wyposażenie wydobyto i przeniesiono do zbiorów Centralnego Muzeum Morskiego na Ołowiance. Następnie pozostałości drewnianej konstrukcji przeniesiono w głąb zatoki. Zatem Solen nie spoczywa dziś w miejscu swojego zatonięcia, lecz w realizowanym przez CMM skansenie wrakowym. Bez wątpienia pływając po nim oglądamy pozostałości konstrukcji z 1627roku!

 


REJS i NURKOWANIE:

- wyruszamy spod Ołowianki jednostką Kaskelot. Oferujemy obszerny pokład, zadbane koje, w ciągu rejsu kawę i herbatę oraz gorący posiłek.

- zwyczajowo wypływamy o godzinie 8.00, zatem odpowiednio wcześniej zbieramy się i ładujemy sprzęt na pokład łodzi.

- po wypłynięciu mamy około pół godziny (do główek portu) na sklarowowanie i zaształowanie sprzętu, kto szybciej się zorganizował - ma czas i okazję na podziwianie portu i miasta od strony wody.

- następnie zapraszamy na śniadanie i odprawę przed nurkowaniem.

- około godziny 10-10.30 przewidujemy rozpoczęcie  nurkowań.

- zależnie od wspólnej decyzji na gorący posiłek zapraszamy między nurkowaniami lub w drodze powrotnej do portu :)

- nurkujemy zgodnie ze swoimi uprawnieniami i przepisami własnej organizacji nurkowej. Prosimy o zabranie ze sobą certyfikatów nurkowych.

- nie zapominajmy o zabraniu czapek ..i ciepłych, osłaniających przed wiatrem ubrań! :)

 

Są to nurkowania do 20m a więc dostępne dla OWD i nurków P1- ZAPRASZAMY :)

 

Na rejs należy zabrać ze sobą zapas butli na wszystkie zaplanowane przez siebie nurkowania (można wypożyczyć dodatkowe butle i inny sprzęt z →klubowej wypożyczalni). Osobom nurkującym w mokrych piankach oferujemy za symboliczną opłatą 10zł wypożyczenie drugiej dodatkowej (!) pianki na drugie nurkowanie.

 

Ewentualne wypożyczenia i rezerwacje sprzętu prosimy ustalać z wyprzedzeniem - →kontakt z Pawłem. 

 

UWAGA! UWAGA! Podczas nurkowań będzie okazja przetestować latarki firmy AMMONITE SYSTEM. Prosimy wcześniej zgłosić Pawłowi zainteresowanie testami latarek.


Koszt: dzięki Św. Mikołajowi 140zł/osoba. 

UWAGA - wstęp na pokład za okazaniem słodkiego poczęstunku ;)

 

 powrót do KALENDARIUM →