Warsztaty Archeologiczne 11-14.09.2012

 

 

Kolejne warsztaty Archeologii Podwodnej za nami. Tym razem nurkowie biorący udział w warsztatach spędzili 2 dni na pokładzie M/Y Safira, gdzie pod okiem dr hab. Waldemara Ossowskiego uczestniczyli w pracach archeologicznych. W tym roku Dział Badań Podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaplanował sprawdzenie pozostałości po wraku Miedziowca w miejscu jego pierwotnego zalegania i prace  w pobliżu wraka Falburt .Uczestnicy warsztatów brali czynny udział w identyfikacji  obiektów podwodnych, pod okiem nurków-archeologów z CMM odkopywali przy użyciu eżektora wskazane przedmioty, pomagali w wydobyciu ich na pokład i wstępnej klasyfikacji. Pracownicy muzeum z dr hab. Waldemarem Ossowskim chętnie odpowiadali na wszystkie nasze pytania -nawet te o podwodne skarby i złote monety. 

Małej modyfikacji uległa również formuła samych warsztatów - nurkowie i załoga m/y Safira pozostawali w morzu przez cały tydzień. Pozwoliło to na wykonanie większego zakresu prac, a dla naszych uczestników było dodatkową atrakcją.

Mam nadzieję, że w następnym roku ta forma zostanie zachowana - nurkowanie, mieszkanie na statku, morze i dystans do spraw pozostawionych na brzegu - prawdziwa sielanka. 

Chciałbym serdecznie podziękować dr hab. Waldemarowi Ossowskiemu za możliwość wzięcia udziału w warsztatach, kolegom nurkom z CMM za cenne rady i cierpliwość okazywaną nam pod wodą i na pokładzie, załodze m/y Safira za gościnę i domową atmosferę. Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich uczestników - do zobaczenia za rok.

 

 

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z warsztatów w naszej galeri